logo
National Auricula & Primula Society
Northern Section
NAPS
Northern Section
NAPS
Northern

AURICULA SHOW 2017


Saturday 6th of May 2017.


It has been another unkind year and season for our members and seems to get harder every year to get quality plants we seek to exhibit at our shows. So anyone who benched plants at this years show deserve our thanks and admiration. No Premier medals were awarded at this show but I am sure all who made the journey were happy at the outcome and it proved better than many had dared hope for. I hope you enjoy seeing my selection of some of the plants seen on the day below but first the list of winners and trophies below.


TROPHIES AND WINNERS.


The Society Show Cup [Most points Section1] C. M. Gill.

Society Alpine Cup [Most points Section 2] J. Eddington.

Society Gold-laced Polyanthus Cup [Highest aggregate points] J. Eddington.

Society Seedling Trophy [Best exhibit Show Seedling Classes] C. M. Gill.

The Newton Trophy [Best grey-edged auricula] B. Coop .

The Teem Trophy [Best green-edged auricula] C. M. Gill.

Tim Coop Trophy [Best exhibit in class for 3 selfs] G. Zoeller.

Richard Westwood Trophy [Best show self] J. Powell.

Riddle Trophy [Best entry in alpine seedling classes] K. Bowser.

The Faulkner Trophy [Best exhibitor raised alpine] B. Thompson.

The Baxter Cup [ Best exhibit Section 1a] Not awarded.

J. W. Midgley Memorial Cup [Most points Section 1a] Not awarded.

R. H. Briggs Cup [Most points Section 2a] A. Clelland.

J. H. Stant Centenary Trophy [Best plant Section 2a] A. Clelland.

The Salt Pot [ Most points in doubles classes] D. A. Tilt.

Monica Whorton Salver [Best entry 1 seedling double] D. A. Tilt.

The Ferns Cup [Most points Section 6] A. Thorpe.

Bracewell Cup [ Best plant in Section 6] E. Pickin.

The Hunter Cup [Most points in Show] C. M. Gill.

Premier Show [Section 1] No Award

Premier Alpine [Section2] No Award.

Premier Double [Section 3] No Award.


Best in Sections.


Section 1 [Show Auriculas] C. M. Gill "Seedling".

Section 2 [Alpine Auriculas] J. Cattle "Seedling 80502".

Section 3 [Double Auriculas] R. Woods "Prima".

Section 4 [Fancy & Striped Auriculas] L. Peacock "Fleet Street"

Section 5 [Gold Laced Polyanthus] J. Eddington "GLP".

Section 6 [Hardy Primulas] E. Pickin "P. sieboldii Alba".



GLP

GLP

Alpine Seedling

Alpine_Seedling

Auricula Pips

Auricula_Pips

Belarina Cream

Belarina_Cream

Belarina Valentine

Belarina_Valentine

Best GLP

Best_GLP

Blarney Castle Blush

Blarney_Castle_Blush

Bob Taylor Trophy

Bob_Taylor_Trophy

Bracteata dubernadiana

Bracteata_Dubernadiana

Brasso

Brasso

Double Primroses

Double_Primroses

Johan Bach

Johan_Bach

Lincoln Bullion

Lincoln_Bullion

Lindum Hills

Lindum_Hills

Lindum Precious

Lindum_Precious

Lindum Snowball

Lindum_Snowball

Lindum Whisper

Lindum_Whisper

Little Amber

Little_Amber

Netta Dennis

Netta_Dennis

Night & Day

night & day

Northern Trophies

Northern_Trophys

Ossett Snowball Seedling

Ossett_Snowball_Seedling

Pretty Penny

Pretty_Penny

P. aureata

p. aureata

P. frondosa

p. Primula_frondosa

P. kewensis

p. Primula_Kewensis

Primula Seedling

Primula Seedling

P. veris

Primula veris

P. verticilata

Primula verticilata

Prosperine

Prosperine

Selfs Class

Selfs_Class

Table Decoration

Table_Decoration

Valerie Anne

Valerie_Anne

Vulgaris gigha

Vulgaris_Gigha

2016 Auricula Show 2018 Auricula Show
TOP